Biuro rachunkowe, a odpowiedzialność przedsiębiorcy

biuro rachunkowe jozefow
Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest odpowiedzialna za prowadzenie prawidłowej dokumentacji oraz rozliczeń z urzędami. W wyniku stosunkowo częstych zmian w przepisach prawa gospodarczego o wiele więcej przedsiębiorców decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości swojej firmy wykwalifikowanym biurom rachunkowym. Każdy pracownik biura księgowego posiada fachową wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem, a także na bieżąco monitoruje wszystkie zmiany w przepisach. Co więcej, wiele biur rachunkowych inwestuje w odpowiednie oprogramowania ułatwiające proces rozliczania się z urzędami oraz w aplikacje umożliwiające bezpieczne przechowywanie dokumentów. Przedsiębiorcy nie muszą sami martwić się o zakup drogich licencji, czy odbywanie nowych szkoleń.

Zlecając prowadzenie księgowości doradcy podatkowemu, czy podpisując umowę z biurem rachunkowym, przedsiębiorca nie jest odpowiedzialny za popełnione przez wskazane osoby błędy. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego przedsiębiorca może domagać się pokrycia kosztów związanych z nienależytym wykonaniem obowiązków przez biuro księgowe. Zgodnie z polskim prawem, wszystkie osoby wykonujące zawód związany z prowadzeniem ksiąg rachunkowych są zobowiązanie do posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody (będące wynikiem źle prowadzonych dokumentów lub rozliczeń). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek kosztów spowodowanych błędami biura rachunkowego przedsiębiorca może uzyskać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń. Minimalne wielkości sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC:
  • 5 tys. - doradca podatkowy,
  • 10 tys. - firmy zajmujących się prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
  • 15 tys. - w przypadku prowadzenia zarówno ksiąg rachunkowych, jak i usług doradztwa podatkowego.
Oczywiście, jeżeli błędy w księgach rachunkowych powstały w wyniku np. nieuiszczania na czas wpłat do ZUS, czy też przekazywania nieprawidłowych danych do urzędu, pełną odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca.

Biuro rachunkowe Józefów


Źródło: Infor


Biuro Księgowe Doradca Podatkowy
Renata Giovanoli-Jakubczak

ul. Kossaka 2
05-410 Józefów
Email:
giovanoli.13087@kidp.pl
Telefon:
534 290 469

Na skróty

Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia