Nowe zasady sprzedaży mieszkania

dodano: 2019-01-30

Od stycznia 2019 roku zmieniły się zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Skorzystają m.in. spadkobiercy, którzy będą chcieli sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku. Jest, co prawda, więcej czasu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych, ale w przepisach pojawiła się bardzo istotna zmiana.

Główna zmiana wUstawie o PITpolega na wydłużeniu terminu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych, które pozwalają nie płacić podatku dochodowego. Generalnie dochody ze sprzedaży mieszkania po upływie pięciu lat od jego nabycia są zwolnione z PIT.

Wcześniejsze zbycie powoduje konieczność zapłacenia podatku od dochodu. Można skorzystać ze specjalnego zwolnienia, jeśli uzyskany dochód przeznaczy się na realizację własnych celów mieszkaniowych. Według wcześniej obowiązujących przepisów były na to dwa lata.Nowelizacja ustawy o PIT wydłużyła ten termin do trzech lat. Istotną zmianą jest jednak to, że w tym okresie konieczne jest podpisanie ostatecznej umowy zakupu mieszkania, przenoszącej prawo własności do nieruchomości.Podpisanie umowy przedwstępnej, czy deweloperskiej, nie wystarczy.

Nowelizacja wprowadziła korzystne rozwiązania dla spadkobierców.Do końca 2018 r. było tak, że pięcioletni okres posiadania mieszkania liczył się od dnia nabycia spadku, przez co trudniej było skorzystać ze zwolnienia z PIT.Od stycznia br. termin ten jest już liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. Dzięki tej zmianie spadkobierca szybciej może sprzedać mieszkanie bez podatku.

Podstawa prawna:

  • Art. 10 ust 1 pkt 8 PDOF
  • Art. 10 ust 5 PDOF
  • Art. 21 ust 1 pkt 131 PDOF
  • Art. 30e PDOF

Źródło: www.podatki.pl


Biuro Księgowe Doradca Podatkowy
Renata Giovanoli-Jakubczak

ul. Kossaka 2
05-410 Józefów
Email:
giovanoli.13087@kidp.pl
Telefon:
534 290 469

Na skróty

Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia